Небезпечні челенджі серед підлітків.
Психологи зазначають про 3 тривожні сигнали, які вказують на те, що дитина вступила в небезпечну спільноту.
1. Дитина різко стає слухняною, але «відчуженою» (протягом 3-5 днів коло друзів, а головне — інтересів, різко змінюється. Підліток стає відстороненим від реального життя і починає погоджуватися з усім, що йому говорять.).
2. У підлітка змінюється розпорядок дня (став вечеряти в кімнаті, змінює час відвідувань секцій, в один і той самий час сідає за комп’ютер.
3. Підліток млявий і постійно не висипається, може прокидатись надто рано (о 4-й-5-й годині ранку). Цей час обрано спеціально: пробудження вночі стомлює дитину і тому вона швидко втомлюється, стає дратівливою і, що потрібно творцям небезпечних сайтів, розчаровується в житті, в цей час організм виробляє адреналін, тому ранній підйом викликає тривожність і страх про майбутнє.
Що робити щоб діти не стали учасниками групи смерті?
Як поводити себе батькам? – 7 ПОРАД від психолога
1. Насамперед поставте дитині нейтральне питання – мовляв, чув/ла, що зараз популярні ігри на зразок «Виклик стрибка», «Момо»?. І послухайте, що дитина вам розповість. Якщо дитина нічого про гру не знає – добре (тут головне не вдаватися в подробиці, щоб не розбудити в ньому цікавість). Якщо знає, уважно слухайте розповідь. Якщо в ній багато подробиць і деталей, про які не пишуть в мережі, то є ризик, що ваша дитина вже в грі. Також має насторожити, якщо син чи дочка розказують про подружку, що бере участь в грі – цілком ймовірно, що він обманює і грає сам.
2. Немає сенсу говорити, що такі ігри небезпечні – на підлітків це вже не діє. Набагато ефективніше сказати, що ними маніпулюють. Для них буде відкриттям, що людина, що загрожує їхнім рідним, швидше за все, хвора і живе в іншому місті або навіть країні. І її завдання – не вбити батьків, а змусити дитину виконати її волю.
3. Завдання вашої розмови – навчити підлітка мислити критично і питати себе про мету того чи іншого вчинку, обмірковувати все, що з ним відбувається.
4. Багато батьків в паніці вирішують встановити тотальний контроль над дитиною – забрати телефон, закрити вдома і т.д. У цьому теж немає сенсу – в XXI столітті підліток, якщо захоче, завжди знайде гаджет і доступ в мережу. Чим більше його обмежувати – тим більше способів обійти заборони буде знаходитися. Ваше завдання – не контролювати, а дати підтримку, щоб дитина прийшла до вас з проблемою, а не приховувала її до останнього.
5. Зараз як ніколи важливий емоційний зв’язок з дитиною. Більше обіймайте її, розповідайте, що в її віці теж помилялися, встрявали в якісь небезпеки, і вам допоміг хтось із дорослих. Дитині важливо розуміти, що навіть його «ідеальні» батьки теж оступалися, і це нормально, так само як і нормально просити допомоги у інших. Якщо розумієте, що зараз дитина вас не сприймає, попросіть її говорити з тим з дорослих, кому він довіряє – шкільним психологом, родичем і т. д.
6. Навіть якщо ви впевнені, що у вашій родині все добре, зайва пильність не завадить. Подібні ігри – той випадок, коли вторгнення в приватне життя сина чи дочки виправдані. Переглядайте їх телефони та сторінки в соцмережах – але в присутності дитини. Цікавтеся у самої дитини, з ким вона там дружить, які групи цікаві і т.д.
7. Якщо розумієте, що дитина таки в грі, будьте обережними з емоціями контролю. Проявіть інші емоції – заплачте, покажіть, як сильно ви засмучені і як за неї хвилюєтеся. Обов’язково підключайте тата, у розмові з дочкою батькові треба знайти, за що її похвалити, а з хлопчиками краще говорити в дусі «Давай поговоримо як чоловік з чоловіком, що ми (саме ми!) можемо зробити в цій ситуації». Якщо тата немає, попросіть поговорити того, кому дитина довіряє – дядька, чоловіка сестри і т.д. Батькам потрібно більше уваги приділяти своїм дітям, незалежно від віку. Спілкуватися, цікавитися їхніми справами та зрозуміти, що діти цікавляться і заходять на різні сайти, так як і дорослі. Лише родинний затишок, тепло та любов допоможе дітям не піддатися на ігри невідомих.