Державна пiдсумкова атестацiя
2023

Учні 4-х, 9-х та 11-х класів у 2023 році четвертий рік поспіль звільнені від проходження державної підсумкової атестації (ДПА).

Відповідне рішення закріплене наказом МОН "Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2022/2023 навчальному році" та законом "Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2023 року".


Нормативно-правова база щодо органiзованого закiнчення навчального року та проведення ДПА





    Як і в старій освітній системі, деякі категорії учнів можуть розраховувати на звільнення від екзаменаційного випробування. Послаблення даються для:

  • юних мам – учениць, які перебувають у допологовій або декретній відпустці;
  • школярів з ослабленим здоров’ям, вимушених одночасно лікуватися та проходити навчання в спеціалізованих реабілітаційних центрах;
  • учнів з захворюваннями опорно-рухового апарату та центральної нервової системи;
  • дев’ятикласників, які беруть участь у спортивних та освітніх змаганнях міжнародного рівня, до цієї ж категорії відносяться учасники шкільних олімпіад, зборів, творчих конкурсів і виставок;
  • випускників, які постраждали внаслідок стихійного лиха форс-мажорних обставин у регіоні проживання;
  • володарів нагород і сертифікатів з певної дисципліни (звільняються від здачі тільки цього предмета).

    Звільнення для всіх категорій учнів дається тільки на підставі офіційних документів – довідки з медичної або соціальної установи, сертифікат, запрошення на конкурс і т. п.



   Результати зовнішнього оцінювання із чотирьох навчальних предметів зараховуються як результати державної підсумкової атестації (за шкалою 1–12 балів) за освітній рівень повної загальної середньої освіти для учнів (слухачів, студентів) закладів загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2021 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти:

  • українська мова (усі завдання сертифікаційної роботи) або української мова і література (субтест “Атестаційні завдання”);
    математика;
  • історія України (субтест “Період XX – початок XXI століття”) або іноземна мова – за вибором здобувача освіти;
  • один з навчальних предметів (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).

   Учням, які виберуть для проходження державної підсумкової атестації математику та/або іноземну мову, оцінка ДПА (за шкалою 1–12 балів) буде визначатися залежно від рівня, на якому вони цей навчальний предмет вивчали:

  • для тих, хто вивчав математику та/або іноземну мову на профільному рівні, оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань рівня стандарту та профільного рівня;
  • для тих, хто вивчав математику та/або іноземну мову на рівні стандарту, оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань рівня стандарту.


     Слід відзначити, що ДПА, або державна підсумкова атестація по суті нагадує шкільний іспит. На відміну від ЗНО, де відповіді на тести перевіряються незалежною комісією, ДПА проходить за безпосередньої участі вчителів тієї самої школи, де навчається дитина. Атестація проводиться в стінах рідного закладу, що дозволяє створити більш сприятливу психологічну атмосферу для тестованих.

     Всі завдання, з якими школярі мають справлятися на ДПА, складаються педагогічним колективом школи у відповідності з програмою та вимогами Міносвіти. Всі завдання припускають відповіді у письмовій формі, навіть якщо атестація проходить з таких предметів, як українська або іноземна мова. Результати ДПА виносяться окремою графою в атестат про здобуття неповної середньої освіти. Вони оцінюються в балах від 1 до 12, де 12 – самий високий результат, який свідчить про відмінну підготовку, а бали від 1 до 3 – результат незадовільний.

     Побоювання учнів за підсумки ДПА цілком зрозумілі – оцінка може вплинути на підсумковий бал з предмета. При виставленні річної оцінки вчитель орієнтується на оцінки, отримані школярем за кожну чверть, і результати атестації. Середнє арифметичне і буде тією оцінкою, яку отримає випускник.


Назад Вперед
Меню сайту